top of page

Sağlıkta Dağıtık Hesaplama Projesi: FOLDING@HOME

Güncelleme tarihi: 9 Ara 2020

Son yıllarda teknoloji ve bilgisayar alanındaki bilimsel çalışmalarda adı daha sık geçmeye başlayan “dağıtık hesaplama sistemleri” sağlık alanında da kullanılıyor. Çalışmalarda birçok üniversite ve bir kanser merkezine ait araştırma laboratuvarlarının bulunduğu, Google, Intel, Sony ve diğer ünlü teknoloji firmalarının da işbirliği yaptığı Folding@Home projesi duyuruldu.

Folding@Home, bazı hastalıklarda rol oynayan proteinlerin hareketleri ve protein katlanması dahil olmak üzere çeşitli protein dinamiklerini simüle etmektedir. Gönüllülerin bilgisayarlarına indirdikleri bir uygulama ile sayesinde kullanıcılara belirli aralıklarla görevler tanımlanarak simülasyonların birçok bilgisayarda çalıştırılması sağlanıyor. Simülasyonlardan elde edilen veriler ise araştırmacılar tarafından hastalıkları anlamak ve tedavi ürünleri üretmek için kullanılıyor. Son birkaç aydır ise korona virüs bu hastalıkların başında geliyor.

The Guardians’ın haberine göre, Folding@Home ağı geçtiğimiz Mart ayının 25’inde, saniyede 1,000,000,000,000,000,000 işlem gerçekleştirilerek dünyanın en hızlı klasik süper bilgisayarından 6 kat fazla güce ulaştı.

Bilgisayarınızın başına geçerek kanser, Alzheimer, Parkinson ve korona virüs gibi çeşitli hastalıklar hakkındaki bilimsel çalışmaların bir parçası olmak için Folding@Home’un resmi web sitesini inceleyebilirsiniz.

115 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page